top of page

Hakkımızda

Türkiye’nin en eski matbaalarından olan Güzel Sanatlar Matbaası, 82 yıldır ilklere imza atarak çalışmalarını sürdürmektedir. İlk Milli Piyango bileti, ilk Cumhuriyet pulu, ilk hisse senedi baskıları, ilk renk ayırım cihazı gibi başarılarına, Sappi  Yılın Matbaası yarışması “Genel Kategori Avrupa Birinciliğini” de eklemiştir.

 

Matbaamızın kurucusu olan Ali Rıza Baskan, Viyana’da matbaacılık eğitimi gördükten sonra, Devlet Matbaası’nda Fen Müdürü olarak çalışmıştır. Daha sonra banknot basım teknikleri eğitimi için tekrar Viyana’ya giden Baskan,  Merkez Bankası Banknot Matbaası’nın oluşumu için de görev almıştır.

 

Türkiye’ye ofset tekniğini getiren kişi olarak bilinen Ali Rıza Baskan 1942 yılında Ankara’da Güzel Sanatlar Matbaası A.Ş. adıyla kendi şirketini kurmuştur. Şirket 1967 yılında Ergun Baskan yönetiminde İstanbul Cağaloğlu ve daha sonra da İstanbul Yenibosna tesislerini inşa etmiştir.

 

Ergun Baskan’ın yönetiminde önemli teknolojik atılımlar yapan matbaa, bugün ailenin üçüncü kuşağı olan Namık Baskan tarafından yönetilmektedir.

 

Bilhassa kıymetli evrak baskısı ile temayüz etmiş olan Güzel Sanatlar Çek Basım Ltd. Şti., İstanbul Esenyurt bölgesi Hadımköy mevkiinde,  Güzel Sanatlar Matbaası A.Ş. ile birlikte faaliyetlerine aynı çatı altında devam etmektedir.

bottom of page